Ashwagandha (Ašvaganda, Vitánie snodárná, Indický ženšen) - Účinky, Dávkování a Studie o této úžasné rostlině | Nutraday.cz
Ashwagandha
Ashwagandha je dobře známá adaptogenní bylina a populární doplněk stravy. Poskytuje neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.
Ashwagandha (vitánie snodárná) (česky ašvaganda) je bylinka objevená v ayurvédském lékařství. Ashwagandha znamená v překladu "pach koně", odkazuje tím na zřetelný koňský zápach čerstvého kořene a tradiční víru, že používání bylinky přinese silu a mužnost jakou má kůň.
Ašvaganda bývá označována jako adaptogen. Je nejčastěji užívána především kvůli své schopností předcházet úzkosti. Ashwagandha je také využíván jako přípravek proti sociální úzkostlivosti, v čemž je dokonce synergický s alkoholem. To také přislibuje zlepšení nespavosti a stresem vyvolané deprese. Ashwagandha může výrazně snížit koncentrace kortizolu a imunosupresivní účinek stresu.
Kromě snížení stresové hladiny může ašvaganda zlepšit fyzickou výkonnost jak u sedavých lidí, tak u sportovců, a také snížit hladinu cholesterolu (škodlivého LDL cholesterol). Ashwagandha může zlepšit tvorbu paměti a pomáhat při Alzheimerovově chorobě.
Jak brát ashwagandhu
Doporučené dávkování, aktivní množství, další podrobnosti
Nejnižší efektivní dávka pro využití ashwagandhy je 400-500 mg extraktu. Optimální dávka je však až několik gramů denně.
Dávka 400-500 mg denně se zdá být účinná ve většině situací. V některých případech může být za efektivní považována dávka ji od 100 mg, zejména u standardizovaných extraktů s vyšším procentem účinných látek, pro snížení imunosuprese při stresu a snižení úzkosti.
Extrakt z kořene ashwgandhy je upřednostňovaná forma oproti obyčejnému prášku z kořene ashwagandhy. Důležité je též, aby byl extrakt standardizován na určité množství aktivních látek jako je Withanolid-A, Withaferin-A a další withanosidy. Tím se dá odlišit od nekvalitního extraktu, nebo obyčejného prášku z kořene, které jsou take mnohem levnější na výrobu.
Ashwagandha by se měla pro dobrou vstřebatelnost užívat společně s jídlem.
Zdroje a použití
Vitánie snodárná (rodina solanaceae) je vysoce ceněná léčivá bylina nejen v Ajurvédě a nejčastěji se nazývá Ashwagandha (česky ašvaganda), i když také se jí říká například král Ajurvédy, indický ženšen ( i když nemá nic společného s ženšenem pravým), nebo také zimní třešeň. Tato rostlina je klasifikována jako rasayana v ayurvédské medicíně, neboť je celkovým tonikem a v moderních dobách se podobným rostlinám říká adaptogen. Je rovněž klasifikována jako bhalya (zvýšená síla) a vajikara (afrodiziakum).
Jméno Ashwagandha znamená v překladu "pach z koně", a má se za to, že je způsobeno dvěma hlavními důvody : kořen samotný má zápach připomínající koně, a také by měl údajně poskytovat sílu a mužnost koně.
V tradiční léčbě je vitánie používána jako analgetikum, imunostimulant, a pro své účinky proti zánětu, rakovině, stresu, únavy, cukrovky a kardiovaskulárních komplikací. Mimo to je jeho adapogenní použití důležité pro osoby se stresem, nespavostí a nervovým vyčerpáním.
Kvalitní extrakt Ashwagandha obsahuje zejména tyto důležité látky :
- Hlavní účinné složky Withanolid-A a Withaferin-A
- Polyfenoly a flavonoidy
- Glykoprotein, který má inhibiční účinky na hyaluronidázu (enzym rozkládající kyselinu hyaluronovou v těle, důležitou nejen pro pružnost pleti.)
- Ostatní Withanosidy
Byla zjištěna vysoká variabilita obsahu aktivních látek v běžných výživových doplňcích, což je způsobeno zejména nedostatečnou normalizací kořenového prášku a chybějící standardizací ve většině extraktů.
Účinky a působení ashwagandhy (vitánie snodárná)
Tradiční použití ašvagandy v indické ajurvédě a její široké působení zapříčinilo její podrobnější zkoumání vědci a také mnoho desítek studií provedených zejména na zvířatech, ale některé i na lidských subjektech.
Neuroprotektivní účinky
Ašvaganda indukuje antioxidační enzymy v mozku, což je považováno za základ některých neuroprotektivních účinků ashwagandhy
Na buněčné úrovni mohou některé komponenty ashwagandhy indukovat neurogenezi a zabránit potlačení neurogeneze z neurotoxinů. Koncentrace, při které k tomu dochází, je dostatečně nízká, aby byla relevantní při užívání extraktu z ashwagandy.
Dobrá nálada
Zdá se, že Ashwagandha vykazuje působení, které zvyšuje signalizaci mozkových receptorů, čímž optimalizuje signalizaci serotoninu
Zdá se, že Ashwagandha zvyšuje signalizaci prostřednictvím GABA receptorů, což se jeví jako základ pro zlepšení spánku a anxiolytické účinky ashwagandhy
Ashwagandha je vysoce protistresová a zdá se, že tento antistresový účinek souvisí se signalizací kortikosteronu v reakci na stres. Vykazuje take protiúzkostné účinky související se serotoninem a GABA a snížením stresového hormonu kortizolu. Zlepšuje take fyzické výkony při psychologickém stresu.
Anxiolytické účinky souvisí se signalizací GABA a zvyšují take účinky jakýchkoliv GABA anxiolityk, což zahrnuje take konzumaci alkoholu.
U testů na potkanech byl účinek srovnatelný s 500 μg / kg lorazepamu (benzodiazepinu) pro snížení úzkostí.
Kardioprotektivní
Testy ukazály, že ústní podání přípravku Ashwagandha po dobu jednoho měsíce před kardiotoxickými podněty uchovalo hodnoty antioxidačních enzymů (kataláza, SOD, glutathionperoxidáza) více než 100 mg / kg vitaminu E. Dále se ukázalo, že je ashwagandha v dávce 50 mg / kg vysoce protektivní proti nekróze a tato stejná dávka v jiné studii snižovala míru buněčné apoptózy po ischemické reperfusi spolu se zlepšením antioxidačního profilu.
Užívání ashwagandhy (500 mg vodního extraktu z kořene) se samo o sobě podílí na zlepšení rychlosti o 2,9 %, výkonu průměrně o 8,8 % a VO2 max (6,8 %) u jinak netrénovaných osob věnujících se tréninku sprintu.
Cholesterol
U potkanů s normální hladinou cholesterolu, užívající normální stravu se zdá, že doplnění ashwagandhy na 0,75-1,5% stravy po dobu čtyř týdnů může snížit celkový cholesterol (o 10,5-16,6%) a škodlivý LDL cholesterol (o 29-48 %) zatímco způsobuje mírný nárůst dobrého HDL cholesterolu (3,1-7,0%) ve srovnání s výchozí hodnotou.
U potkanů konzumujících potravu způsobující zvýšení cholesterolu, kterým byl ve stravě podáván 0,75 až 1,5% kořene ashwagandhy po dobu čtyř týdnů, došlo ke snížení celkového cholesterolu (o 41-53%) a LDL-C (o 49-63 %) se signifikantním zvýšením HDL- C (o 15 až 18 %).
U diabetických potkanů se zdá, že abnormality pozorované u cholesterolu (celkový, LDL-C a HDL-C) byly zcela normalizovány při požití 1000 mg / kg extraktu z ovoce vzhledem k nediabetické kontrole. Studie poznamenala účinnost srovnatelnou s atorvastatinem.
Ve studiích hlodavců se zdá, že Ashwagandha zlepšuje profil lipoproteinů s mírným zvýšením HDL-C a výraznějším snížením LDL-C a celkového cholesterolu. Snížení LDL cholesterolu se zdá být vlastním mechanismem účinku ashwagandhy spíše než obnovením metabolické abnormality a objevuje se u normálních potkanů stejně jako u osob s metabolickými onemocněními.
Jedna studie u jinak zdravých lidských subjektů, která dostávala 750-1,250 mg vodního extraktu (6-10 g ekvivalentu práškového kořenu) během 30 dnů, poznamenala, že na konci studie došlo k významnému snížení LDL-C o 9,7%.
Snížení LDL cholesterolu bylo potvrzeno i u jinak zdravých osob, které neměly na počátku zvýšené hladiny LDL cholesterolu.
Triglyceridy
U diabetických potkanů ashwagandha oslabila nárůst triglyceridů na 23-35% hodnoty u diabetické kontrolní skupiny, což je účinnost srovnatelná s referenční látkou glibenklamid (28%). Srovnatelné výsledky s touto látkou vykazovala ashwagandha také pro snížení hladiny glukózy v krvi.
Hmotnost a tělesný tuk
Zdraví a netrénovaní muži praktikovali po dobu 8 týdnů intenzivní tréninkový program a užívali 300 mg standardizovaného extraktu ashwagandha dvakrát denně a shodili o 2% více tělesného tuku než skupina s placebem.
Fyzický výkon
Jedna studie u jinak zdravých osob se sedavým zaměstnáním poznamenala, že doplnění vodního extraktu ashwagandhy v dávce 750-1,250 mg denně (6-10 g suchého kořenového ekvivalentu) po dobu 30 dnů, navzdory žádnému cvičebnímu programu, zvýšilo produkci síly z dolní části zad (o 15,4% ) a kvadricepsu (o 21,5%). Výsledky byly pozorovány po 30 dnech, ale ne po 10-20 dnech.
Aerobní cvičení
U elitních cyklistů, kteří dostávali 500 mg vodního kořenového extraktu dvakrát denně po dobu 8 týdnů, došlo ke statisticky významnému zvýšení VO2 max (o 12,5%) a času únavy při testu VO2 (o 7,2%).
Svalová hmota
Aswagandha v dávce 750-1,250 mg denně (6-10 g suchého kořenového ekvivalentu) po dobu jednoho měsíce u jinak zdravých sedavých osob zaznamenala tendenci zvyšovat svalovou hmotu a snižovat tukovou hmotnost, i když změny nebyly příliš významné.
Revmatismus
Některé studie naznačují ochranný účinek proti revmatismu u hlodavců.
U akutní dnavé artritidy (revmatismus spojený s depozicí krystalů kysliny močové), která byla ošetřena extraktem z ashwagandhy u krys, byla ashwagandha schopna snížit zánět na přibližně polovinu oproti kontrolní skupině.
Osteoartróza
Přirodní terapie pocházející z ajurvédy jsou často zkoumány kvůli jejich přínosům proti osteoartróze a byla provedena studie využívající ayurvédskou kombinační léčbu osteoartrózy kombinující ashwagandhu (vitánie snodárná), boswellii (boswellia serrata), zázvor a kurkumin, která za 32 týdnů překonala placebo.
Imunostimulace
Vitánie má známé stimulační účinky na imunitní systém a dokáže zvýšit množství některých bílých krvinek.
Nárůst lymfocytů se však projevuje pouze v normálním stavu imunitního systému, neboť v případech, kde je vysoká míra zánětu, naopak mírně potlačuje abnormální zánětlivost.
Interferony a imunoglobuliny
Ve studii u myší extrakt z ašvagandy zvýšil imunoglubulin M, imunoglubulin G a IFNy v séru.
Makrofágy
U myší vystavených stresu byla Ashwagandha v dávce 512,5 mg denně schopen zvýšit fagocytózu makrofágy na téměř kontrolní hladiny. Snížení aktivity makrofágů pozorované během stresu se zdá být výrazně sníženo při ústním požití Ashwagandhy při relativně nízkých dávkách.
NK buňky (buňky přirození zabíječi)
Je známo, že NK buňky jsou stimulovány u myší krmených Ashwagandhou, u zdravých i nemocných jedinců. U myší s nádory kořenový extrakt zvyšuje populaci NK buněk o 20-40% během devíti dnů.
Zdá se tedy, že extrakt z vitánie snodárné je schopen zvýšit aktivitu NK buněk a jejich populaci jak u zdravých zvířat, tak u těch nemocných.
T-lymfocyty
Zdá se, že Ashwagandha má na buňky T-lymfocytů stimulující účinek a zvyšuje jejich hladiny receptorů a cytokiny, které sekretují (IFNy a IL-2). K tomu dochází v závislosti na dávce až do 200 mg / kg u krys (lidský ekvivalent je 32 mg / kg) kořenového extraktu.
Ashwagandha může zlepšovat profil T-buněk, aby zvyšoval cytotoxicitu t-buněk, aby byl příznivější pro vyvolání apoptózy nádorových buněk.
Antibakterální působení
Studie ukázaly, že je Ashwagandha mírně aktivní při inhibici bakterie Staphylococcus aureus a jeho kmenu rezistentního vůči methicilinu známý jako MRSA.
U plicní tuberkulózy, 500 mg ashwagandy dvakrát denně po dobu 28 dnů, podávané vedle standardních léků proti tuberkulóze (Rifampicin, Pyrazinamid, Ethambutol, Isoniazi) zaznamenalo významný nárůst imunoglobulinů IgG a IgM, stejně jako celkový počet bílých krvinek a významně sníženou bakteriální zátěž ve srovnání s kontrolní skupinou.
Testosteron
Mírné zvýšení testosteronu bylo pozorováno u nediabetických potkanů.
Existují určité důkazy o použití přípravku Ashwagandha jako testosteron-posilující sloučeniny u neplodných mužů. Tato zmíněná studie užívala 5 g základního Ashwagandha kořenového prášku denně po dobu 6 měsíců a zjistila zvýšení testosteronu u tří testovaných neplodných skupin růst na 121%, 140% a 114% výchozí hodnoty v plodných kontrolních skupinách.
Nárůst sérového testosteronu o 15% byl také pozorován u plodných, netrénovaných mužů, kteří podstoupili silový tréninkový protokol a užívali 300 mg extraktu z kořene ashwagandhy dvakrát denně.
Kortikosteroidy
U potkanů bylo zvýšení sérového kortizolu pozorovaného při stresu v nejvyšších dávkách zcela zrušeno, zatímco u nízkých a středních dávkách částečně utlumeno a to více, než panax ginseng při dávce 100 mg / kg.
Zdá se, že Ashwagandha snižuje stres související s nárůstem kortikosteroidů v séru a při vyšších dávkách se zdá, že plně normalizuje kortizol ke kontrolním hladinám.
V jedné případové studii extrakt z ashwagandhy snížil vypadávání vlasů způsobený nadměrnými hladinami kortikosteroidů.
Peroxidace lipidů
U potkanů krmených kořenem z ašvagandy po dobu čtyř týdnů se peroxidace lipidů (MDA) v játrech snížila o 12-18 % a dosáhla výraznější redukce u potkanů s vysokým cholesterolem (o 36 %).
Antioxidační enzymy
Ve studii na potkanech krmených kořenem z ašvagandy po dobu 4 týdnů se zvýšily hladiny důležitých antioxidačních enzymů jako katalázy a superoxid dismutázy jak u normálních, tak u diabetických potkanů.
Afrodisiakum
Ashwagandha je někdy používán jako afrodiziakum a pro zvýšení libida, což může být připsáno adaptogennímu účinku na snížení stresu.
Vlasy
V jedné menší studii u starších mužů v Indii (50-59 let), kterým byla podávána ashwagandha denně po dobu jednoho roku, umožnila zachovat větší obsah melaninu ve vlasech, což by mělo teoreticky působit proti ztrátě barvy vlasů.
Nežádoucí účinky a toxicita
Výsledky in vitro nevykazují žádnou toxicitu pro lidské krevní buňky (erytrocyty) se standardními dávkami extraktu.
Seznam produktů obsahující ašvagandu jako extrakt standardizovaný na různý obsah důležitých molekul.