Boswellia Serrata ( Kadidlovník pilovitý) - Účinky, dávkování, použití a bezpečnost této protizánětlivé rostliny
Boswellia serrata (Kadidlovník pilovitý)
Boswelie je ayurvédská bylina s velmi účinnými protizánětlivými účinky, užitečná proti osteoartróze a může pomoci i proti mozkovému edému.
Boswellia Serrata je pryskyřice extrahovaná z kůry stromu (celý druh Boswellia je obecně známý jako Frankinsence). Byla historicky nejvíce využívaná v ayurvédské medicíně, v tradiční čínské medicíny a její použití se rozšířilo i na Blízký východ a další tropické oblasti.
Boswellia Serrata se prostřednictvím svých aktivních kyselin boswelliových chovají jako novátorské inhibitory prozánětlivého enzymu zvaného 5-lipoxygenasa a může mít i jiné protizánětlivé účinky (jako je nF-kB inhibice). Tyto protizánětlivé účinky byly zkoumány z hlediska jejich přínosu při osteoartróze (OA) a zdá se, že perorální doplňky přípravku Boswellia mohou potlačit bolesti a nehybnost spojenou s OA s výraznými účinky, které trvají necelý týden. Studie jsou dobře provedeny, ale jsou financovány výrobci testovaných doplňků.
Zdá se, že Boswellia je poměrně účinná proti rakovině, a její účinky jsou spíše antiproliferativní než apoptotická (indukující regulovanou buněčnou smrt), protože je silným inhibitorem angiogeneze (růst nových krevních cév do nádoru) a buněčné invazivity. Zdá se, že Boswellia je poměrně netoxická, má dlouhou historii v použití jako fytofarmaceutický prostředek pro edém mozku spojený s radioterapií (léčba rakoviny) a obecné protizánětlivé a protirakovinné účinky.
Při použití samotné pryskyřice boswellia serrata se dávky mohou zvýšit až na 1800 mg užívaných třikrát denně (5 400 mg denně), ale obvykle se pohybují v rozmezí 800 až 1200 mg užívaných třikrát denně, což představuje celkovou denní dávku 2400-2600 mg. V tomto rozsahu se zdá, že přínosy závisí na dávce.
Značkové produkty přípravku boswellia serrata mají tendenci mít vyšší koncentrace bosweliové kyseliny a obvykle se jedná o dávky 100-250 mg jednou denně s prvním jídlem dne.
U všech forem boswellia serrata je vhodné začít na dolním konci dávkového rozsahu po dobu 2-3 měsíců a poté zvýšit dávku. Pokud se u vyšší dávky neprojeví větší přínos (tj. Výhody jsou podobné nižší dávce), je vhodné pokračovat v užívání nižší dávky.
Zdroje
Boswellia serrata (z čelediny Burseraceae) je bylinka, která je užívána jako extrakt z pryskyřice používaný pro léčebné účely související se systémovým a topickým zánětem. V Ayurvedě je tato bylina známá jako Salai guggal. Jde o je jednu z několika rostlin druhu Boswellia (některé důležité jsou Sacra, carterii, papyrifera, neglecta, rivae, frereana, ovalifoliolata).
Boswellia serrata se také někdy označuje jako indické kadidlo a také se tradičně pálilo při náboženských ceremoniích.
Aktivní složkou Boswellia serrata je olejo-gumová pryskyřice, která je získána po naříznutí kůry tohoto stromu. Tradiční příprava gumy Boswellia zahrnuje měsíční čekání, kdy vypařující se voda zanechává tuto gumu, jak se zpevňuje, což vede k konečnému produktu 30-60% pryskyřice, 5-10% esenciálních (a aromatických) olejů (převážně monoterpeny, jako je E-beta-okimen a limonen), přičemž finální podíl 30-55% se skládá z polysacharidů.
NF-kB
Zdá se, že Boswellia serrata, prostřednictvím kyseliny acetyl-11-keto-beta-boswelliové (AKBA) inhibuje aktivaci NF-kB způsobenou TNF-α, IL-1β, doxorubicinem, LPS, PMA, H2O2, kyselinou okadaovou a cigaretovým kouřem.
AKBA inhibuje aktivitu NF-kB ve všech testovaných buňkách, což prokazuje všudypřítomný účinek na NF-kB a je nejsilnější variantou boswellové kyseliny při inhibici NF-kB a je schopna plně zrušit jeho aktivitu při koncentraci 50 uM.
Zatímco přesný mechanismus účinku není znám, zdá se, že boswellové kyseliny (nejsilnější jsou AKBA) inhibují NF-kB v reakci na téměř všechny testované aktivátory NF-kB a ve všech testovaných buněčných liniích.
Mikrotubuly
Proteiny mikrotubul (cytoskeleton buňky) jsou důležité pro strukturální integritu buňky a některé toxiny, které způsobují amnézii (ztrátu paměti), prokázaly, že interferují s tvorbou mikrotubul a stabilizace mikrotubul mohou být považovány za terapeutické pro Alzheimerovu chorobu. To se týká proteinů Tau, které mohou být biomarkerem poškozené buněčné integrity.
Bosweliová kyselina může zvýšit tvorbu mikrotubulů a posílit tvorbu buněk, bude ale potřeba více studií in vivo, jelikož koncentrace k dosažení těchto účinků jsou velmi vysoké a praktická využitelnost zatím není známa.
Vstřebávání
Zdá se, že KBA a AKBA mají poměrně nízkou absorpci. Sérové hladiny a následné ukládání Boswellových kyselin do tkáně mohou být znatelně zesíleny pomocí dávky lecithinu (Phytosome) z extraktu Boswellia (technologie používaná například v přípravku Curcumin MERIVA® - biologicky zvýšená dostupnost kurkuminu) v důsledku formulace kurkuminu s fosfatidylcholinem. Sérové hladiny KBA se zvyšují 7krát a sérové hladiny β-Boswelové kyseliny jsou zvýšeny ve srovnání se standardními kapslemi Boswellia Serrata se stejným množstvím boswelových kyselin (v důsledku použití technologie Phytosome).
Bolesti hlavy
V malé studii o čtyřech osobách s chronickou bolestí hlavy, které také hlásily poruchy spánku (kvůli bolesti hlavy), jimž byla podána dávka 350-700 mg přípravku Boswellia Serrata třikrát denně (celkem 1050 až 2100 mg) po dobu až tří měsíců, bylo zjištěno vyřešení potíží nočních bolesti hlavy u všech čtyřech subjektů a útlum celkové bolesti hlavy a frekvenci, což může být způsobeno schopností boswelie snižovat edém.
Deprese a úzkost
Složka přípravku Boswellia známá jako Incensole (acetát) má zdá se anti-depresivní účinky podobné jako diazepam, alespoň ve studiích na myších.
Ve vyšších dávkách než u depresí, bylo v některých skupinách myší pozorováno snížení úzkosti s podobným účinkem jako u Diazepamu
Kognitivní výkon
Jedna studie používající extrakt z Boswellia papyrifera (podobné složení bioaktivitních látek, ale nemusí se týkat Boswelie Serrata)po dobu 4 týdnů ukázala významné snížení únikové latence a cestovní vzdálenosti vodního nástupiště, což naznačuje lepší tvorbu prostorové paměti. Tyto účinky byly také pozorovány u izolovaných boswelových kyselin.
Kardiovaskulární zdraví
Po 8 hodinách od konzumaci 800 mg přípravku Boswellia Serrata dochází ke snížení krevního srážení kolagenu a kyseliny arachidonové u jinak zdravých osob
Zdravé kosti
Boswellia serrata (prostřednictvím AKBA) a inhibice NF-kb brání proliferaci osteoklastů (tedy buněk, které rozkládají kostní hmotu.
Osteoartróza
Studie používající patentované formulace s rozdílným podílem AKBA prokázali výrazná zlepšení u většiny symptomů osteoartrózy a také základní extrakt Boswellia Serrata ve 3 dávkách po 2 g u osob s osteoartrózou zaznamenala snížení bolesti kolene o 70-74%, bolesti v rameni o 83% a snížení bolesti páteře oproti výchozímu stavu. Došlo k výraznému zlepšení ve vývoji otoků a pohyblivosti kloubů a zlepšení bylo zaznamenáno v oblasti dobré nálady a aktivity, které jsou sekundární pro snížení bolesti.
Adaptivní imunita (B-buňky a protilátky)
Při perorálním podání přípravku s obsahem kyseliny boswelové po dobu pěti dnů před a po expozici antigenu byla produkce protilátek zvýšena o 15,38-26,92%. Stejná dávka vyvolala 38-64% nárůst primární humorální odpovědi, zatímco aktivní kontrolní skupina užívající přípravek Levamisole (2,5 mg / kg) zvýšila primární odezvu o 25%.
Účinky boswelie na zvýšení imunity však působí pouze v případě dlouhodobější expozice, ne při akutním podání.
Boswellová kyselina (AKBA) také vykazuje inhibiční účinky na ústní patogeny proti S. Mutans, E. Faecalis, E. Faecium, A. Viscosus a S. Sanguinis a F. Nucleatum a je ceněna pro tyto antibakteriální účinky.
Plíce
300 mg extraktu Boswellia třikrát denně (celkem 900 mg) po dobu 6 týdnů u osob ve věku 18-75 let s akutním bronchiolovým astmatem spojeným s dýchací cestou a pískáním zaznamenal významné zlepšení astmatických příznaků oproti výchozím hodnotám z 27% na 70%. Boswelie tedy vykazuje slibné účinky pro astma související se zánětem.
Pokožka
Kyselina Boswellic působí na inhibici hyaluronidázy (enzymu, který degraduje kyselinu hyaluronovou), elastázy (enzym rozkládající elastin) a prostřednictvím protizánětlivých účinků na inhibici exprese různých metaloproteináz (prozánětlivé enzymy degradující kolagenu a elastická vlákna kožních buněk.
V jedné studii zkoumající fotoprotektivní účinek boswelových kyselin byl zaznamenán efekt 20% snížení jemných vrásek zvýšení kvality a elasticity pleti související pravděpodobně s protizánětlivými účinky boswelie.
Bezpečnost a vedlejší účinky
Standardní perorální dávky byly podrobeny toxikologickému testování a ukázaly se být bezpečné a negenotoxické. Dávky až ve výši 160 mg / kg také neprokázali genotoxické účinky.